Ertugrul star Esra Bilgic’s latest dance video goes viral

By: News Desk      Published: 11:37 PM, 23 Jul, 2020
Ertugrul star Esra Bilgic’s latest dance video goes viral

Ertugrul lead actress Esra Bilgic’s latest dance video has gone viral on social media.

The Turkish actress, who plays the role of Halime Sultan in historic drama series Diriliş: Ertuğrul, has won the hearts of millions of Pakistani fans with her performance in the historic drama series.

In the viral video on social media, Esra Bilgic could be seen dancing on a Turkish song during a party.

Turkish actors are gaining popularity with every passing day after the historic Turkish drama series was telecast in Urdu version as Ertugrul Ghazi in Pakistan.

Pakistani fans are following Turkish actors on Instagram and other social media platforms.

Recently, Pakistani fans criticised Ertugrul actress Esra Bilgic on social media over “inappropriate” dressing.

View this post on Instagram

Bugün aldığım ve eminim almaya devam edeceğim sayısız sevgi dolu mesaja bir cevap niteliğinde duygularımı sizinle paylaşmak istiyorum ❤️ Dört senemi dolu dolu geçirdiğim her sahnesini çok severek ve çok büyük bir istekle oynadığım Halime Sultan karakterine, yeni sezon hikayesinin değiştirilecek olması sebebiyle son verdik. Beni böylesine sevdiğiniz ve sahiplendiğiniz için, en başından bugüne kadar ailenizden, evinizden biri gibi gördüğünüz için size minnettarım. Sevgili yapımcı ve senaristimiz Mehmet Bozdağ ve yönetmenimiz Metin Günay’a teşekkür ederim. Ve tabiki bu işin bana kazandırdığı canım dostlarım, Hülya ablam, Altan , Ezgi’m, Ayberk abim , Burçin, Yaman’ım , Nurettin abi , Cengiz, Kaan, Murat abi, Celal, Edip , Hakan , Batuhan, Gökhan.. yönetmenlerim Ahmet ve Fethi , Görüntü Yönetmenim Ömer abi.. Çalışkan dostum Begüm’üm, temiz kalplim Büşra’m, Hazal, Aydın, Halil, Ömer ... canım sanat ekibim Levent ,Ecem , Tekin makyaj ekibim Busem Feridem ve Sevtap abla.. Kostüm Nildağ, Elif ,Nazlıcan, Seda .. Bizimle terleyen emekçi Set ekibimiz Okan, Semih .. Canım Reji Gülenim ve Tolga .. beni gönülden seven tüm fan hesaplarım ve daha sayamadığım buraya sığamayacak onlarca isim. (Eklemeyi nasıl unuturum minik kuzum Burak.)Sizi çok sevdiğimi biliyorsunuz. Yolunuz açık olsun, ayağınıza taş değmesin. Ertuğrul Bey , Hayme Ana, Gündüz’üm, Savcı’m ve Osman’ım size emanet. Unfortunately , because of the fact that the new season’s story will be changed, it was decided to end the character of Halime Sultan. I just want to say that I am so proud of Your LOVE, AFFECTION , and your huge SUPPORT. ALL THE BEST ! ❤️ Your Halime Sultan. مع الأسف، بسبب التغيير الذي سيحدث في الموسم الجديد، لقد قُرّر انهاء شخصية السلطانة حليمة. فقط اردت ان اقول انني فخورة جدّا بحُبِكُم ، عواطفكُم وتشجيعكم العظيم. ليكن طريقكم مفتوحا، ولا تحرق الشمس جلودكم، ولا المطر يبرد روحكم ولا تلمس الحجار اقدامكم شكرا اتمنى للجميع الافضل دائما !

A post shared by Esra Bilgiç (@esbilgic) on