Ertugrul star Esra Bilgic looks stunning in her first Pakistani commercial

By: Anees-ur-Rehman      Published: 09:31 PM, 30 Jul, 2020
Ertugrul star Esra Bilgic looks stunning in her first Pakistani commercial

Turkish actress and Ertugrul star Esra Bilgic looked stunning in a Pakistani cellular company’s advertisement on Thursday.

Esra Bilgic, who plays the role of Halime Sultan in record-breaking Turkish drama series Ertugrul, took to Instagram and shared her new photo of appearing in Pakistani commercial. Pakistani cellular company Jazz hired Turkish beauty for their new commercial. Esra Bilgic made her debut in Pakistani commercials. 

Esra Bilgic wrote on her post: “I think it’s time to tell the world. #DunyaKoBataaDo #JazzSuper4G.”

Soon after Esra shared her post, Pakistani fans lauded her appearance.

One of her fan commented: “Hahahah But the people's think you Found a Mr Prefect ???????????? Awww.”

Another follower wrote: “You rocked Esra…”

One fan commented: “Masha Allah beautiful sister love from Pakistan.”

Jazz Digital also shared a post on their Instagram stories with a caption: “Looks like we found our No. 1 too!”

The Turkish artists have won hearts of Pakistani fans with their performance in drama series Ertugrul Ghazi.

View this post on Instagram

Anouar Brahem - Astonishing Eyes of Rita.

A post shared by Esra Bilgiç (@esbilgic) on

View this post on Instagram

🦁

A post shared by Esra Bilgiç (@esbilgic) on

View this post on Instagram

🦀 @mervetstan #tb

A post shared by Esra Bilgiç (@esbilgic) on

View this post on Instagram

☀️📸 : @aliblgicc

A post shared by Esra Bilgiç (@esbilgic) on

View this post on Instagram

Bugün aldığım ve eminim almaya devam edeceğim sayısız sevgi dolu mesaja bir cevap niteliğinde duygularımı sizinle paylaşmak istiyorum ❤️ Dört senemi dolu dolu geçirdiğim her sahnesini çok severek ve çok büyük bir istekle oynadığım Halime Sultan karakterine, yeni sezon hikayesinin değiştirilecek olması sebebiyle son verdik. Beni böylesine sevdiğiniz ve sahiplendiğiniz için, en başından bugüne kadar ailenizden, evinizden biri gibi gördüğünüz için size minnettarım. Sevgili yapımcı ve senaristimiz Mehmet Bozdağ ve yönetmenimiz Metin Günay’a teşekkür ederim. Ve tabiki bu işin bana kazandırdığı canım dostlarım, Hülya ablam, Altan , Ezgi’m, Ayberk abim , Burçin, Yaman’ım , Nurettin abi , Cengiz, Kaan, Murat abi, Celal, Edip , Hakan , Batuhan, Gökhan.. yönetmenlerim Ahmet ve Fethi , Görüntü Yönetmenim Ömer abi.. Çalışkan dostum Begüm’üm, temiz kalplim Büşra’m, Hazal, Aydın, Halil, Ömer ... canım sanat ekibim Levent ,Ecem , Tekin makyaj ekibim Busem Feridem ve Sevtap abla.. Kostüm Nildağ, Elif ,Nazlıcan, Seda .. Bizimle terleyen emekçi Set ekibimiz Okan, Semih .. Canım Reji Gülenim ve Tolga .. beni gönülden seven tüm fan hesaplarım ve daha sayamadığım buraya sığamayacak onlarca isim. (Eklemeyi nasıl unuturum minik kuzum Burak.)Sizi çok sevdiğimi biliyorsunuz. Yolunuz açık olsun, ayağınıza taş değmesin. Ertuğrul Bey , Hayme Ana, Gündüz’üm, Savcı’m ve Osman’ım size emanet. Unfortunately , because of the fact that the new season’s story will be changed, it was decided to end the character of Halime Sultan. I just want to say that I am so proud of Your LOVE, AFFECTION , and your huge SUPPORT. ALL THE BEST ! ❤️ Your Halime Sultan. مع الأسف، بسبب التغيير الذي سيحدث في الموسم الجديد، لقد قُرّر انهاء شخصية السلطانة حليمة. فقط اردت ان اقول انني فخورة جدّا بحُبِكُم ، عواطفكُم وتشجيعكم العظيم. ليكن طريقكم مفتوحا، ولا تحرق الشمس جلودكم، ولا المطر يبرد روحكم ولا تلمس الحجار اقدامكم شكرا اتمنى للجميع الافضل دائما !

A post shared by Esra Bilgiç (@esbilgic) on